Je zamestnávateľ povinný vyplatiť dovolenku?

Zodpovedané
1. máj 2024

Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná, ale zo zdravotných dôvodov som PN už druhý mesiac. Následne by som chcela dať dať výpoveď po ukončení PN. Zmluvu mám už na dobu neurčitú a bola som na polovičnom úväzku. Pracovať som začala od septembra minulého roka. Po výpovedi by som na nechcela ísť na úrad práce, ale chcela by som si odvody platiť sama.

Je to možné?

Ak áno, tak v akej sume?

Je mi zamestnávateľ povinný vyplatiť dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

preplatiť nevyčerpanú dovolenku Vám je zamestnávateľ povinný preplatiť pri skončení pracovného pomeru a to v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru.

Po skončení pracovného pomeru sa môžete prihlásiť na dobrovoľné poistenie, prikladám Vám link, na DPO, kde si môžete vybrať "balík poistení".

https://www.socpoist.sk/kto-som/dobrovolne-pois...

Minimálne poistné pre DPO, ktorá je dobrovoľne poistená dôchodkovo, nemocensky a v nezamestnanosti, dosiahne od 1. januára 2024 sumu 229,17 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka