Kedy mám nárok na poberanie materskej z dvoch zamestnaní?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

v 7/2020 som nastúpila na materskú dovolenku a v tejto firme mi stále trvá zmluva na dobu neurčitú. Avšak po roku a pol 3/2022 som začala pracovať pre inú spoločnosť, kde som momentálne zamestnaná na dobu neurčitú, poberám rodičovský príspevok na syna.

Keby som otehotnela a išla na materskú pred dovŕšením synových 3 rokov, teda pred (7/2023), mám nárok poberať materskú z oboch zamestnaní?

Kedy nastúpim na MD až po dovŕšení synových 3 rokov už nemám nárok na poberanie materskej dávky z oboch zamestnaní?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by ste si chceli uplatniť nárok na materské z dvoch súbežných nemocenských poistení, tak osobitne sa pre každé poistenie skúma, či v ste posledných dvoch rokoch pred pôrodom boli nemocensky poistená najmenej 270 dní.

V prvej práci, kde ste na RD je potrebné, aby Vám pracovný pomer nezanikol. Inak by Vám nárok na novú materskú nevznikol. Vám ako poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku. Nemocenské poistenie bolo prerušené, ale je potrebné ho obnoviť. Ak počas RD pôjdete na MD a nezanikne Vám prac. pomer je to v poriadku. Ak nestihnete novú materskú počas rodičovskej, medzi koncom rodičovskej dovolenky a začiatkom materskej dovolenky sa môžete vrátiť do práce, alebo čerpať dovolenku, alebo ísť aj na PN. Týmto sa nemocenské poistenie obnoví.

Čo sa týka druhej práce, tam je podmienka byť nemocensky poistená 270 dní. To by ste mali do novej MD stihnúť.

S prianím pekného dňa,
Lenka