Kedy mám podať výpoveď, aby som dostala plnohodnotnú polročnú dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

v máji mi končí rodičovská dovolenka. Do práce sa vrátiť nechcem, išla som na materskú z práce s pracovným pomerom na dobu neurčitú.

Ak by som podala výpoveď, kedy je najlepšie obdobie tak urobiť, aby som dostala plnohodnotnú polročnú dávku v nezamestnanosti?

Ak by som otehotnela počas toho obdobia, kedy by som bola nezamestnaná a zároveň poberala tu nezamestnaneckú dávku, mala by som nárok na materskú/rodičovskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

kedykoľvek. Ak chcete, aby sa na Vás vzťahovala ochranná lehota, tak je potrebné, aby ste pred ukončením pracovného pomeru obnovili nemocenské poistenie. Napr. pár dní by ste čerpali dovolenku a následne by sa ukončil pracovný pomer. Mali by ste nárok na dávku v nezamestnanosti a zároveň, ak by ste do pol roka od skončenia pracovného pomeru otehotneli, mali by ste nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka