Kedy môžem nastúpiť na materskú, keď môj termín pôrodu je 15.9.2024?

Zodpovedané
23. máj 2024

Dobrý deň,

momentálne som na podpore od 1.5.2023, ibaže som tehotná a termín pôrodu mám 15.9.2024.

Ako to je s nástupom na materskú dovolenku?

Môžem nastúpiť 6 týždňov pred očakávaným pôrodom?

Ak to bude všetko v jednom mesiaci, tak mi bude vyplatená časť podpory v danom mesiaci a potom časť materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých má nárok na výplatu nemocenského/ošetrovného/materského, alebo sa mu vypláca rodičovský príspevok. Za dni, nie za celý mesiac.

Vo vašom prípade je úplne ideálne riešenie: Možný nástup na materské máte v rozpätí 8 - 6 týždňov pred pôrodom = od 21.7.2024 - 4.8.2024. Stačí požiadať o materské od 1.8.2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka