Kedy môžem predať nehnuteľnosť, aby som bola oslobodená od dane?

Zodpovedané
14. máj 2023

Dobrý deň,

pred 5 rokmi som kupovala nehnuteľnosť - byt, ktorý je viazaný hypotékou. Z katastrálneho rozhodnutia o vklade vlastníckeho práva je napísané:

Vklad povolený dňa 31.05.2018 a týmto dňom nadobúda rozhodnutie právoplatnosť. Právne účinky vkladu nastávajú dňa 31.05.2018.

V praxi to znamená, že nehnuteľnosť môžem predať už od 1.júna tohto roka a budem oslobodená od dane?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak je nehnuteľnosť získaná do vlastníctva na základe zmluvy napr. kúpnej, tak deň nadobudnutia nehnuteľnosti je deň vkladu do katastra nehnuteľností.

V Rozhodnutí o povolení vkladu pozeráte dátum povolenia vkladu. Ten je pre Vás rozhodujúci, následne počítate 5 rokov, aby splnil oslobodenie od dane. Presne ako uvádzate.

S prianím pekného dňa,
Lenka