Kedy môžem urobiť zmenu poberateľa daňového bonusu?

Zodpovedané
11. dec 2023

Dobrý deň.

od 6.1.2023 mám novú prácu, kde zarobím cca 1100 EUR v hrubom. Mám 13-ročné a 6-ročné dieťa. Doteraz poberal daňový bonus muž, lebo zarobil viac. Teraz chcem ja, lebo mám novú robotu na dobu neurčitú. Teda trvalý pracovný pomer.

Kedy môžem urobiť zmenu poberateľa, aby sa mi to rátalo z novej práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

požiadať o poberanie daňového bonusu môžete hneď pri nástupe do zamestnania, ale aj počas TPP. Upovedomíte svojho zamestnávateľa a poberanie daňového bonusu vyplníte v tlačive Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Tam uvediete, že budete poberať daňový bonus. Doložíte rodný list dieťaťa.

Otec dieťaťa zároveň upovedomí svojho zamestnávateľa, že daňový bonus už nebude poberať. V tom istom tlačive - Vyhlásení sa označujú aj tieto zmeny.

S prianím pekného dňa,
Lenka