Koľko dní musím odrobiť, aby som mala nárok na PN a tehotenský príspevok?

Zodpovedané
29. okt 2023

Dobrý deň,

4.7.2023 som ukončila pracovný pomer dohodou zo strany zamestnávateľa. Pracovala som u neho od 1.8.2022 do 4.7.2023. Plat som mala 1300 eur v hrubom. Ďalej som evidovaná na úrade práce.

V auguste som otehotnela a 26.9.2023 ma lekár vypísal na PN, pretože som začala krvácať. Vystavil mi elektronickú PN a vystavil mi odpis pre úrad práce ako potvrdenie. Dávka zo Sociálnej poisťovne a ani výmer mi neprišiel, lebo vraj ma nemajú evidovanú, že som na PN. Pani mi povedala, že asi preto ma nemajú evidovanú, lebo nemám nárok na nemocenské, ani na tehotenské. V čase vystavenia PN som nebola aktívne nemocensky poistená, t.j. nebola som zamestnaná.

Nárok na tehotenské vraj budem mať, ak si od novembra začnem platiť dobrovoľné poistenie asi 200 eur a z tohto mi pôjde materská, čo je skoro nič, resp. minimum. A materská mi pôjde z týchto mojich 200 eur, ktoré budem platiť.

Na nete čítam, že rozhodujúce obdobie nie je dôležité a na PN mám nárok odo dňa nástupu do práce, a že sa teda dá ísť na PN aj v čase skúšobnej doby. Aj keď so mnou v tom čase môžu skončiť pracovný pomer. Keď za posledné 2 roky mám odrobených cca tých 330 dní, čiže aj na materskú mám nárok.

Plánujem zrušiť PN a zamestnať sa na určitý čas a potom sa vypísať na PN. Do konca tehotenstva rozhodne nedokážem pracovať. Momentálne som v 10. týždni čo je už 3. mesiac a čakám 3. dieťa.

Ak by som nebola dobrovoľne nemocensky poistená, koľko by mi vyšla materská, keď som na úrade práce a na PN?

Koľko dní musím odrobiť, aby som mala nárok na PN a tehotenský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste PN mali vystavenú počas tehotenstva, mohlo ísť o PN z ochrannej lehoty. Treba sa informovať na pobočke SP, prečo ste nemali nárok na PN, keďže ste v čase vystavenia PN boli už tehotná.

Takisto viete ísť na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty zo zamestnania, otehotneli ste do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia a pracovný pomer trval dlhšie ako 270 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka