Kto platí za mňa dôchodkové poistenie, keď som osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov?

Zodpovedané
26. jún 2023

Dobrý deň,

som osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, ktoré je v škole na 4 hodiny. Zdravotné poistenie mi platí štát.

Ako je to s dôchodkovým?

V robote mi nevedia spraviť výkaz a mám sa informovať ohľadom dôchodkového.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem presne aká situácia u Vás nastala.

Skončila Vám rodičovská dovolenka a požiadali ste o neplatenú rodičovskú dovolenku? Ak áno, zamestnávateľ posielal do Sociálnej poisťovni Registračný list FO (prerušenie), kde uviedol dátum ukončenia rodičovskej dovolenky. Zároveň mohol poslať Registračný list FO (prerušenie), kde uviedol dátum začatia čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy.

Štát platí dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka