Ktorý výpočet nároku na dovolenku je správny?

Zodpovedané
7. dec 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom výpočtu nároku na dovolenku u môjho manžela. Bol na materskej dovolenke so staršou dcérou od 27.12.2021 - 10.7.2022.

Podľa toho, čo sme sa dočítali v zákone, by mal byť výpočet nasledovný: Za prvých 100 dní od 1.1.2022 by mal mať krátené o 1/12 čiže o 2,08 dní. Potom za ďalších 21 dní o ďalšiu 1/12, čiže zase o 2,08 dní. Nám to vyšlo teda 25 dní mínus 4 dni (zaokrúhlene) = 21 dní, čo mu aj zamestnávateľ na začiatku povedal.

Teraz ku koncu roka ho však informovali, že mu dovolenku budú krátiť znova, lebo ju zle prepočítali. Nárok tak bude mať len 19,5 dňa miesto spomínaných 21.

Ktorý výpočet je správny a prečo?

Ďakujem

Dobrý deň,

dni počas MD sa považujú ako keby za odpracované, dovolenka sa kráti počas RD.
Počas RD mal vynechaných cca 127 pracovných dní so sviatkami, kráti sa o 2/12
25/12 x 10 = 21 dní.

Skúste sa informovať u zamestnávateľa.

S prianím pekného dňa,
Lenka