Má nárok na rodičovskú dovolenku a rodičovský príspevok otec, ktorý pracuje ako colník?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Má nárok na rodičovskú dovolenku a rodičovský príspevok otec, ktorý pracuje vo finančnej správe ako colník?

Matka (zamestnankyňa) už nepoberá materské a ostala by doma tiež pri dieťati.

Musela by si potom platiť zdravotné a dôchodkové odvody?

Ďakujem

Dobrý deň,

od 1.11.2022 je v platnosti, že otec pracujúci v štátnej správe (policajt, colník, hasič) má nárok na rodičovskú dovolenku v rozsahu 9 týždňov s nárokom na služobný plat v rozsahu po uplynutí 6 týždňov od pôrodu do troch rokov veku dieťaťa. V tomto prípade ale ani jeden z rodičov nesmie poberať materské alebo rodičovský príspevok.

V čase, keď nebudete poberať rodičovský príspevok, stále môžete byť na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť iba za otca, ak on bude na MD, resp. na RD. Vy už nebudete poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka