Má si odpočítateľnú zložku uplatniť manžel alebo ja?

Zodpovedané
27. jan 2023

Dobrý deň,

nastupujem do novej práce a zamestnávateľ sa ma v dotazníku pýta, či si uplatňujem odpočítateľnú zložku. Manželova ekonómka nám radila, aby sme nechali odpočítateľnú zložku pri manželovej pracovnej zmluve. On dostáva minimálnu mzdu teraz od januára 700 eur, čo má uvedené aj v pracovnej zmluve. Ja budem tiež zarábať minimálnu mzdu - v hrubom 816 eur (stupeň 2). Manželov pracovný pomer trvá už vyše 10 rokov, ja nastupujem do práce od februára. Keďže som bola nezamestnaná, tak daňový bonus na deti (4 a 10 rokov) si uplatňoval manžel.

Čo je pre nás výhodnejšie, mám si nárok uplatniť ja alebo to nechať na manželovi?

Má táto odpočítateľná zložka nejaký súvis s daňovým bonusom na dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

nezdaniteľnú časť na daňovníka môžete mať vy a rovnako aj manžel. Nezdaniteľná časť na daňovníka nemá súvis s daňovým bonusom.

Pre daňový bonus je vhodnejšie, aby si ho mesačne uplatňoval ten z Vás, kto má vyšší príjem. Keďže Vám výška celého DB nebude vychádzať, ale iba alikvotná časť, tak na čiastkový základ dane druhého rodiča by sa prihliadol až pri podávaní Daňového priznania za rok 2023 a tam by sa DB dopočítal podľa výšky príjmov.

S prianím pekného dňa,
Lenka