Má zamestnanec po darovaní krvi nárok na deň voľna?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom čerpania voľna pri darovaní krvi.

Viem, že zamestnanec má nárok 7 dní na seba a 7 na člena rodiny. Avšak kolegyňa mi tvrdí, že potvrdenie z darovania krvi sa nezapočítava do tých 7 dní.

Je to naozaj tak?

Je to ešte nad rámec?

Ďakujem

Dobrý deň,

darovanie krvi sa považuje za Iný úkon vo všeobecnom záujme podľa § 137 ods. 5 Zákonníka práce.

Pracovné voľno z darovania krvi alebo iného biologického materiálu sa nezapočítava do siedmich dní pracovného voľna určeného na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení.

Nárok 7 dní rieši § 141 Dôležité osobné prekážky v práci.

S prianím pekného dňa,
Lenka