Má zmysel zaplatiť si dobrovoľné nemocenské, keď mi hrozí predčasný pôrod?

Zodpovedané
27. feb 2023

Dobrý deň,

momentálne som so synom na rodičovskej. Pracovný pomer mi skončil v roku 2021. Počas tehotenstva som bola na rizikovom a mala som predčasný pôrod.

Ak by som si zaplatila dobrovoľné nemocenské, mala by som nárok ísť na PN počas druhého tehotenstva?

Dostávala by som nižšie materské?

Má zmysel zaplatiť dobrovoľné nemocenské v mojom prípade?

Hrozí mi predčasný pôrod a rizikové tehotenstvo.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste sa prihlásili na dobrovoľné poistenie, mali by ste aktívne nemocenské poistenie. To je jedna z podmienok na získanie PN, či materského.

Druhá podmienka je, aby ste v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti/pred pôrodom boli nemocensky poistená aspoň 270 dní. Na tieto účely sa Vám okrem aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia započíta aj akékoľvek iné ukončené nemocenské poistenie. U Vás ale nie je aké, nakoľko pracovný pomer Vám skončil v roku 2021.

Ak nesplníte podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky, tak nebudete mať nárok na PN, ani na tehotenské či materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka