Mal by manžel nárok na materskú?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti nástupu manžela na materskú dovolenku. Ešte nikdy nebol nezamestnaný, a teda nepretržite pracoval.

Ak by chcel manžel nastúpiť na materskú dovolenku od októbra 2023, ale zároveň by bol od 01.10.2023 nezamestnaný, mal by nárok na materskú dovolenku?

Pokiaľ by sa však manžel rozhodol po ukončení pracovného pomeru ísť najskôr na úrad práce a vyčerpať si polročnú dávku v nezamestnanosti, teda od 01.10.2023, mal by taktiež nárok na materskú ihneď po ukončení dávky v nezamestnanosti?

Výška materskej by sa počítala z odrobených dní v roku 2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

keď manžel bude poberať materské, nie je možné súčasne poberať dávku v nezamestnanosti.

Nárok na materské by mal:

  • Ak v deň, od ktorého žiada o priznanie materského je nemocensky poistený alebo je v ochrannej lehote po zániku nemocenského poistenia = 7 dní ochranná lehota.
  • V posledných dvoch rokoch pred dňom, od ktorého žiada o priznanie materského, bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

Ak by išiel najprv na ÚP, nebol by už v ochrannej lehote.

Výška materského = 75% denného vymeriavacieho základu. Ak by išiel na MD z ochrannej lehoty, tak rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa určí ku dňu zániku nemocenského poistenia (t.j. k ukončeniu prac. pomeru).

S prianím pekného dňa,
Lenka