Mala by som sa po skončení pracovného pomeru najskôr zaevidovať a až potom nastúpiť na PN?

Zodpovedané
12. dec 2023

Dobrý deň,

dňa 31.12.2023 mi končí pracovný pomer v určitej dobe.

Mám sa najskôr zaevidovať na úrade práce a potom nastúpiť na PN?

Alebo to mám urobiť opačne?

Aký je v tom rozdiel?

V roku 2020 som robila do júla, rok 2021 bez práce. Ood mája 2022 do 31.12.2023 som robila.

Vznikne mi nárok na podporu, aj keď budem PN 6 mesiacov?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní .

To by ste mali podľa Vami uvedeného splniť, ak by ste sa išli registrovať na ÚPSVaR hneď. Ak pôjdete najprv na PN, tak Vás zaregistrujú až po skončení PN.

Ak nie ste tehotná môžete ísť na PN do 7 dní od skončenia pracovného pomeru. Môžete byť na PN nejaký čas, mesiac, dva. Len si presne prepočítajte dni nemocenského poistenia za posledné štyri roky, aby ste splnili 730 dní. Ak budete na PN dva mesiace, to ste ešte mohli splniť.

S prianím pekného dňa,
Lenka