Mala by starobná dôchodkyňa podať daňové priznanie?

Zodpovedané
12. feb 2024

Dobrý deň,

mamina je starobná dôchodkyňa od r. 2020.V roku 2023 mala zdaniteľný príjem z dohody v sume 1930 EUR a plus 250 EUR príjem ako člen spoločenstva súkromných lesov (spoločenstvo bez právnej subjektivity). Jej dôchodok je za r. 2023 vyšší ako celková suma nezdaniteľnej čiastky základu dane. Zamestnávateľ jej na preddavkoch strhol 355,07 EUR.

Je pre ňu výhodné podať DP za rok 2023?

Aký typ daňového priznania by mala podať a kam uvedie príjem člena spoločenstva súkromných lesov?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite sa jej oplatí podať DP. Príjem z lesov neuvedie, DP typu A.
Prikladám link ako príklad na vyplnenie tlačiva, keď otvoríte link choďte naspodok strany. Príklad č.1 je pre dôchodcu aj s riešením a vyplnením DP.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/d...

Príjem z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva je
podľa § 9 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov oslobodený od dane z príjmov, ak
nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur.
https://podpora.financnasprava.sk/186937-Oslobo...

S prianím pekného dňa,
Lenka