Mám dať výpoveď a nechať si preplatiť dovolenku?

Zodpovedané
6. mar 2024

Dobrý deň,

5/2024 mi končí rodičovská dovolenka. Mám pracovný pomer na dobu neurčitú, avšak nevyhovuje mi pracovná doba kvôli deťom. Chcela by som dať výpoveď.

Kedy podať výpoveď, aby bola dosiahnutá najvyššia dávka v nezamestnanosti?

Mám dať výpoveď a nechať si preplatiť dovolenku, alebo je lepšie z tej dovolenky si niečo vyčerpať (2 - 3 dni alebo celú nazbieranú)?

Môžem byť po výpovedi PN (platená) a potom ísť na podporu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po skončení rodičovskej dovolenky a následným ukončením pracovného pomeru, budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Pokiaľ sa dohodnete so zamestnávateľom na dohode o skončení pracovného pomeru, vtedy výpoveď nepodávate, len sa uvediete presný dátum skončenia. Pokiaľ chcete nastúpiť na PN je potrebné, aby zamestnávateľ súhlasil aj s čerpaním dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky máte totiž nemocenské poistenie prerušené a je potrebné ho obnoviť. Čerpaním dovolenky sa nemocenské poistenie stane aktívnym, a hneď na druhý deň môžete ísť na PN. Po skončení PN môžete sa registrovať na ÚPSVaR a požiadať o dávku v nezamestnanosti.

Pokiaľ by s čerpaním aspoň jedného dňa dovolenky zamestnávateľ súhlasil pred skončením pracovného pomeru, navýšilo by Vám to vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti.

Ak by ste teda išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa takto vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpanej dovolenky a preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Môže sa Vám alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v prípade, že v daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku.

Uvedené platí, že by ste za posledné dva roky pred evidenciou na ÚPSVaR nemali iný zdaniteľný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka