Mám nárok na materskú?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

bola som po ukončení vysokej školy 3 mesiace evidovaná na úrade práce na Slovensku, potom som sa zamestnala v Česku na zmluvu od 1.10.22. Dnešným dňom som tam nemocensky poistená 160 dní. Materské chcem poberať zo SR.

Ak by som tam ukončila pracovný pomer a zaplatila si dobrovoľne nemocenské poistenie na Slovensku, potrebujem už len zvyšných 110 dní?

Alebo sa to neráta a musím byť na Slovensku poistená 270 dní?

Ak sa zamestnám na Slovensku na 3 mesiace, teda 90 dní, bude mi materské počítané zo mzdy za toto obdobie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete pred pôrodom nemocensky poistená na Slovensku, do požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom sa započítava aj doba poistenia v inom členskom štáte, prípadne v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení.

Dobu poistenia v inom štáte preukazujete prostredníctvom formulára E 104.

Ak sa poistné na nemocenské poistenie bude platiť u zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materské.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak ste v predošlom roku nemali iného zamestnávateľa, alebo ak aj mali, ale poistné sa u neho zaplatilo za menej ako 90 dní, tak sa materské vypočíta z minimálneho základu, počas roka 2023 je to suma 605,50 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka