Mám nárok na materskú a vyšší rodičovský príspevok?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom reťazového pôrodu. Mám dieťa narodené v máji 2021. Pred nástupom na MD som bola riadne zamestnaná a pracovný pomer mi naďalej trvá. Som znovu tehotná a termín pôrodu mám v čase, keď prvé dieťa ešte nedovŕši 3 roky. Obávam sa, ako zoberie zamestnávateľ, že sa mi doba nástupu do práce znovu predĺži a teda, či so mnou neukončí pracovný pomer.

Budem mať znovu nárok na MD?

Ako je to s ochrannou lehotou v druhom tehotenstve?

Som aj v tomto prípade v ochrannej lehote ako pri prvom a nezaniknú mi všetky výhody?

Kedy je vhodné oznámiť druhé tehotenstvo zamestnávateľovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

stále budete mať nárok na materské, či zostanete v pracovnom pomere alebo nie.
Počas materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca nie je možné ukončiť pracovný pomer výpoveďou, pokiaľ máte pracovný pomer na dobu neurčitú. Je možné však skončiť pracovný pomer dohodou k dohodnutému dňu. Kedy oznámite tehotenstvo je na Vás, ale bude potrebné oznámiť nástup na novú MD.

§ 64 Zákonníka práce
Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe:
d) V dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, v dobe od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku podľa § 166 ods. 3 zamestnancom, najskôr však šesť týždňov predchádzajúcich očakávanému dňu pôrodu, do skončenia otcovskej dovolenky, v dobe keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke, alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka