Mám nárok na materskú dávku, keď som na začiatku druhého tehotenstva?

Zodpovedané
30. nov 2023

Dobrý deň,

od 1.6.2017 do 30.7.2022 som bola zamestnaná, počas toho od 29.4.2018 do 29.4.2021 materská a rodičovská dovolenka. Od 07/2021 do 07/2022 dlhodobá PN, následne evidovaná na ÚP ako nezamestnaná od 31.7.2022.

Som na začiatku druhého tehotenstva, mám nárok na materskú dávku?

Ak áno, z čoho sa vypočítava?

Ak nie, aké podmienky by som musela splniť, aby som mala nárok na materskú a rodičovskú dávku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z popisu nie je zrejmé, kedy Vám zaniklo nemocenské poistenie. Tú ročnú PN ste mali platenú? Ak áno, tak nemocenské poistenie mohlo zaniknúť dňom skončenia pracovného pomeru. Takisto nie je zrejmý termín pôrodu, a nástup na materskú. Momentálne nárok na materské nemáte, nakoľko nie ste ani v ochrannej lehote.

Ak by ste sa chceli dobrovoľne prihlásiť na nemocenské poistenie, tak sa musíte prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na tehotenské/materské je potrebné získať najmenej 270 dní k dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada V tomto prípade z dobrovoľného sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch. Ak by ste sa prihlásili hneď teraz, tých 270 dní by ste mohli splniť, pokiaľ ste len v úplnom začiatku tehotenstva, ale je tam riziko predčasného pôrodu.

S prianím pekného dňa,
Lenka