Mám nárok na maximálnu materskú, ak si budem sama hradiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

som TTP zamestnanec na dobu neurčitú. Momentálne som tehotná (druhý reťazový pôrod). Minulý rok 2022 som poberala rodičovský. Od roka 2023 som z dôvodu manželovej materskej nepoberala rodičovský prispevok a bola som samoplatcom minimálneho mesačného poistného v zdravotnej poisťovni.

Mám nárok na maximálnu materskú, ak si budem sama hradiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

dobrovoľné nemocenské poistenie ne­môže byť v súbehu popri povinnom poistení zamestnanca. Pracovný pomer Vám zostane aktívny? Prihlásia Vás, len ak nemáte nemocenské poistenie vôbec, alebo ho máte prerušené. Počas RD býva prerušené, ak ste na neplatenej RD mohli by ste ho mať aj zrušené. Súčasne je potrebné byť aj dobrovoľne dôchodkovo poistená. Informujte sa na pobočke Sociálnej poisťovne.

Ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského. Ak budete platiť DNP kratšie ako 26 týždňov, tak sa vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka