Mám nárok na podporu po rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom rátania odpracovaných dní pri nároku na podporu v nezamestnanosti.

Môj pracovný pomer začal 1.6.2018 a 6.3.2020 som začala čerpať materskú dovolenku - 34 týždňov. Potom som prešla na rodičovskú. Neviem či sa do odpracovaných rokov ráta aj materská. Inak mi nevychádza 730 dní.

Pracovať som začala 1.1.2023 s tým, že si čerpám dovolenku a po dovolenke nastupujem. Ak by som dala v práci výpoveď, musím ešte 2 mesiace pracovať kvôli výpovednej lehote. Nevyhovuje mi pracovná doba kvôli deťom. Preto uvažujem takto, kým si nájdem vhodnú prácu.

Mala by som teda nárok na podporu v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Keďže ste nemali ukončený pracovný pomer, tak nárok na podporu budete mať.

S prianím pekného dňa,
Lenka