Mám nárok na podporu v nezamestnanosti aj počas tehotenstva?

Zodpovedané
30. apr 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná od roku 2017, teraz v máji mi končí rodičovská dovolenka. Keďže do pôvodnej práce už nastúpiť neviem, nakoľko sme sa odsťahovali, plánovala som si nájsť inú. V máji teda ukončujem pracovný pomer a chcem ísť na podporu v nezamestnanosti. Avšak pred pár dňami som zistila, že som tehotná a teda v decembri by som mala rodiť.

Mám nárok na podporu v nezamestnanosti aj počas tehotenstva?

Budem mať nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, počas tehotenstva môžete byť po skončení pracovného pomeru evidovaná na ÚPSVaR a požiadať o dávku v nezamestnanosti.

Nárok na materské z ochrannej lehoty budete mať v prípade, ak si aktivujete nemocenské poistenie pred skončením pracovného pomeru a to napr. čerpaním dovolenky, alebo sa ešte pred nástupom na materskú zamestnáte alebo dobrovoľné poistíte, aby ste mali aktívne nemocenské poistenie pred podaním žiadosti o materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka