Mám nárok na tehotenské z ochrannej lehoty?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

práve som si v Sociálnej poisťovni prečítala článok, v ktorom som našťastie našla informáciu, lebo asi by som zajtra spravila nevhodný krok. Chcem sa uistiť v tom, či som správne porozumela. Priblížim moju situáciu.

1) V júni 2023 som ukončila rodičovskú dovolenku s 1. dieťatkom a následne 7.7.2023 som ukončila po čerpaní dovolenky pracovný pomer, ktorý trval takmer 6 rokov (3 roky v práci, 3 roky na MD/RD).

2) Od tejto doby som nezamestnaná a v novembri 2023 (cca 140 dní od skončenia pracovného pomeru) som otehotnela, aktuálne som v 12+2tt.

3) Podľa rady spred zopár mesiacov som mala v pláne sa ísť teraz na týždeň/dva dobrovoľne nemocensky poistiť. Vedela som, že síce z ochrannej lehoty nárok na materské mám, ale o tehotenskom príspevku som mala také info, že musím okrem 270 dní splniť aj aktívne nemoc.poistenie v čase vzniku nároku na tehotenské.

4) Našla som však celkom iné info (viď príloha), kde ma naľakala informácia, že ochrannú lehotu ruší akékoľvek nové nemocenské poistenie. Podľa textu by som mala mať nárok automaticky z dôvodu ochrannej lehoty.

Nemám sa teda dobrovoľne nemocensky poistiť?

Vyplýva z prílohy pre mňa nárok na tehotenské a materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa uvedených informácii ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (skončením pracovného pomeru, po RD ste čerpali dovolenku a následne skončil pracovný pomer).

Ak by ste sa teraz prihlásili na DNP a mali aktívne nemocenské poistenie, už by sa tehotenské/materská neriešili z ochrannej lehoty ale z DNP. Nárok by ste mali stále, len výpočet by bol iný. Ak by ste požiadali o tehotenské z ochrannej lehoty, rozhodujúcim obdobím by bol rok 2022, pracovný pomer začal skôr ako 1.1.2022 a skončil počas roka 2023.

Ak ste počas roka 2022 nemali iný zdaniteľný príjem, bude sa postupovať podľa pravdepodobného VZ. Pravdepodobný denný vymeriavací (PDV) základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Ak by ste sa prihlásili na DNP a ak by ste platili dobrovoľné nemocenské poistenie kratšie ako 26 týždňov, tak sa tehotenské/materské vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka