Mám po skončení živnosti prepísať auto na svoje meno, aby som neplatil dane?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

som živnostník a mám auto kúpené na IČO. Už som 3 roky odpísal cenu auta, ale teraz chcem zrušiť živnosť.

Mám prepísať auto na svoje meno, aby som nemusel platiť dane?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je nutné prepisovať auto zo SZČO s IČO-m na tú istú fyzickú osobu ako nepodnikateľa na rodné číslo.

Auto zostáva vo Vašom vlastníctve bez ohľadu na to, či ho používate na podnikanie alebo nie. Stačí ak auto vyradíte z obchodného majetku. Následne až po piatich rokoch je príjem (predaj) oslobodený od dane z príjmu.

Pokiaľ ale zmenu budete riešiť, tak je potrebné ju vykonať na dopravnom inšpektoráte. Pred zmenou je potrebné aj prerobenie PZP, nakoľko sú iné sadzby u podnikateľov a nepodnikateľov hoc ide o tú istú osobu.

Ste povinný podať Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, a to najneskôr do jedného mesiaca po mesiaci, v ktorom ukončíte živnosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka