Mám pokračovať v platení nemocenského poistenia, aby mi vznikol nárok na podporu?

Zodpovedané
24. máj 2024

Dobrý deň,

6 mesiacov som pracovala a skončila mi zmluva. Potom som otehotnela a platila som si dobrovoľné nemocenské poistenie 3 mesiace, aby som mala nárok na materskú. Materská mi vyšla ale žiaľ na tehotenské som nárok nemala. Teraz 6.6.2024 mi končí MD a pokračujem v RP. Teraz riešim čo do budúcna.

Viete mi poradiť?

Chcela by som vyžiť podporu ale neviem či mi vznikne nárok, keďže mám odpracované len toho pol roka.

Potrebujem 720 odpracovaných dní?

Ráta sa tam aj ten čas, keď som si platila dobrovoľne nemocenske poistenie a teraz pol roka materská?

Mám pokračovať v platení nemocenského poistenia, aby mi vznikol nárok na podporu?

Môžem na podporu zabudnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní.

Ak ste si pred materskou platili dobrovoľné poistenie, overte si, či ste platili len nemocenské + dôchodkové poistenie, alebo ste sa zaregistrovali na nemocenské poistenie + dôchodkové poistenie + poistenie v nezamestnanosti. Ak ste si platili iba nemocenské + dôchodkové poistenie, tak toto obdobie sa nezapočíta do potrebného obdobia pre nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka