Mám povinnosť nastúpiť na materskú, pokiaľ chcem ostať na rodičovskej s prvým dieťaťom?

Zodpovedané
23. jún 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom povinnosti nástupu na materskú.

Mám povinnosť nastúpiť na materskú, pokiaľ chcem ostať na rodičovskej s prvým dieťaťom?

Resp. môžem po ukončení rodičovskej s prvým nastúpiť neskôr na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie ste povinná nastúpiť na materskú dovolenku, môžete nastúpiť aj neskôr.

Ak nastúpite na materskú neskôr ako od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, môžete sa ukrátiť o časť doby poberania materského.

Sociálna poisťovňa v prípade neskoršieho nástupu na materskú aj tak posudzuje podmienky pre nárok a výšku materskej, ako keby ste nastúpili na začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, tak ako sa má.

Ak by ste vôbec nepožiadali o materskú, nebudete mať nárok na rodičovský príspevok až po dobu, kedy by už prestali poberať materské a len v tej nižšej čiastke.

S prianím pekného dňa,
Lenka