Mám si dať pred nástupom na materskú preplatiť zostávajúcu dovolenku?

Zodpovedané
12. mar 2024

Dobrý deň,

od roku 10/2021 mám TPP. Termín pôrodu je 14.8.2024, nástup na MD vychádza 3.7.2024. Po skončení MD idem na RD. Mám ešte nevyčerpanú starú dovolenku za rok 2023 14 dní a 20 dní novej dovolenky za rok 2024. Po skončení RD neplánujem ostať v zamestnaní, resp. asi so mnou rátať nebudú.

Mám si starú aj novú dovolenku vyčerpať pred nástupom na MD, alebo si ju nechať a po skončení RD nechať preplatit?

Stará dovolenka mi neprepadne?

Ďakujem.

Dobrý deň,

môžete si ju ponechať, nemusíte si ju čerpať pred nástupom na MD.

Ak by ste si nestihli vyčerpať dovolenku pred nástupom na materskú dovolenku, tak sa prenáša a vyčerpáte ju po skončení rodičovskej dovolenky, alebo Vám ju preplatia pri skončení pracovného pomeru.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka