Mám v takejto situácii nárok na materskú alebo na nejaký iný príspevok?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

bola som zamestnaná od roku 2013. V roku 2017 som nastúpila na prvú materskú a potom v júni 2020 reťazovo na druhú. Momentálne som ešte na rodičovskej dovolenke. Firmu, v ktorej som pracovala zrušili a k 1.7.2021 bol so mnou ukončený pracovný pomer dohodou s tým, že som ešte vyčerpala 2 dni dovolenky.

Vyzerá to tak, že som neplánovane tretí raz otehotnela. Bola by som ochotná platiť si aj poistenie ako samoplatca, ak by mi to pomohlo, ale vôbec neviem, kde začať.

Mám v takejto situácii vôbec nárok na materskú alebo nejaký iný príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemocenské poistenie Vám skončilo k 1.7.2021 (mali ste dva dni dovolenky po RD) a odvtedy ste poistená neboli. Mohli by získať materské ak by ste si našli dostatočne včas nové zamestnanie, v ktorom by ste získala dostatočný počet dní nemocenského poistenia a z tohto by ste išli na materské. Alebo ak by ste sa prihlásili dostatočne včas na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Pri prihlásení sa na dobrovoľné nemocenské poistenie sa musíte prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie.

Sadzba poistného je spolu 33,15 % z vymeriavacieho základu. Vymeriavací základ musí byť najmenej 566,50€ - v roku 2022. Prihlásiť sa treba čím skôr, pretože v posledných dvoch rokoch pred pôrodom musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní. Treba si to prepočítať, podľa toho, kedy máte termín pôrodu.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu.

Do požadovaného počtu 270 dní sa započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka