Mám žiadať úrad práce o platenie zdravotného poistenia, keď som nezamestnaná?

Zodpovedané
13. dec 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na MD, zdravotné poistenie za mňa platí SP. Počas MD mi skončil pracovný pomer. V januári prechádzam na RD.

Je potrebné žiadať úrad práce o platenie zdravotného poistenia, keď som nezamestnaná?

Je potrebné okrem žiadosti o rodičovský príspevok ešte o niečo žiadať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

budete iba poberať rodičovský príspevok. Zdravotné poistenie platí štát aj za osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka