Mám zo zákona nárok sama si vybrať, či chcem nastúpiť na materskú dovolenku 8 alebo 6 týždňov pred pôrodom?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Mám zo zákona nárok sama si vybrať, či chcem nastúpiť na materskú dovolenku 8 alebo 6 týždňov pred pôrodom?

Alebo to skutočne musí určiť lekár?

Mne osobne sa viac oplatí nastúpiť na MD 8 týždňov pred. Moja doktorka mi povedala, že pôjdem 6 týždňov, keďže nie som na rizikovom. Nechcem sa s doktorkou hádať.

Mohla by mať Sociálna poisťovňa s tým problém?

Nie je to moja vec?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, na materskú môžete nastúpiť v rozpätí 6 - 8 týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu. Tých 8 týždňov sa zvyklo dávať práve ženám s rizikovým tehotenstvom a ak žiadajú o materské z ochrannej lehoty.

Zákon o sociálnom poistení, § 48 ods. 2
Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

https://www.autora.sk/zz/2003/461/#48

S prianím pekného dňa,
Lenka