Máme obidvaja nárok na daňový bonus?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

na Slovensku poberám daňový bonus na syna v mojej plnej starostlivosti. Nežijeme spolu v domácnosti, mám tu minimálnu mzdu. Bývalý manžel pracoval v Nemecku a tam poberal daňový bonus na jeho účet.

Včera prišiel, že potrebuje podpísať nejaký papier na dane do Nemecka. Vraj preto, aby mu ich nevzali.

Máme na to nárok obaja?

Keď som mu to podpísala v prípade, že nemáme, nebudem to musieť vrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

otec detí sa riadi predpismi danej krajiny, kde pracuje. Ak splní ich podmienky = záleží aké sú, až tak si môže uplatniť v zahraničí zvýhodnenie na dieťa, ktoré umožňuje daňová legislatíva platná v zahraničí.

Ak majú uvedené ako aj u nás, že pokiaľ dieťa je zverené matke a nie je v spoločnej domácnosti s dieťaťom, potom nemá nárok na DB. Ak by aj nemal nárok, on by musel vrátiť DB. Čo s týka Vášho DB, ktorý poberáte tu na SK, na ten nárok máte.

S prianím pekného dňa,
Lenka