Manželka poberal podporu a jej ročný príjem bol 400 EUR. Môžem požiadať o úľavu?

Zodpovedané
4. mar 2024

Dobrý deň,

chcem si uplatniť úľavu na manželku v mojom ročnom zúčtovaní. Manželka v minulom roku poberala 2,5 mesiace podporu v nezamestnanosti.

Ráta sa to do jej príjmu?

Okrem toho mala príjem za rok okolo 400 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky.

Od tejto nezdaniteľnej čiastky sa musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, dávka v nezamestnanosti, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

S prianím pekného dňa,
Lenka