Môže ísť na OČR s dieťaťom aj jeho starý rodič?

Zodpovedané
15. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom OČR.

Môže ísť na OČR s mojou dcérou aj moja mama, teda starý rodič dieťaťa?

Ja som na materskej dovolenke s iným dieťaťom.

Aká je maximálna doba, počas ktorej môže byť starý rodič na OČR?

Počíta sa výška dávky tak isto, ako keby bola na PN?

Je potrebné doložiť potvrdenie od detského lekára, že je dieťa choré?

Ďakujem

Dobrý deň,

ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania: chorého príbuzného v priamom rade (rodič, starý rodič, prastarý rodič, dieťa, vnúča, pravnúča...).

Poberať krátkodobé ošetrovné je možné maximálne po dobu za sebou idúcich 14 kalendárnych dní. Žiadosť o ošetrovné vystavuje lekár. Tlačivo nie je voľne dostupné.

Osobe, ktorá má nárok na ošetrovné sa vypláca 55% z denného vymeriavacieho základu alebo z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka