Môže ísť starká na OČR s vnukom i napriek tomu, že poberá plný invalidný dôchodok?

Zodpovedané
7. dec 2023

Dobrý deň,

máme starkú na dôchodku a poberá plný invalidný dôchodok.

Môže ísť na OČR s našim synom?

Ďakujem

Dobrý deň,

ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania:

  • chorého príbuzného v priamom rade - rodič, starý rodič, prastarý rodič, dieťa, vnúča, pravnúča...,
  • chorého dieťaťa, ktoré nie je príbuzný v priamom rade - osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, vlastné alebo osvojené dieťa manžela/manželky,
  • chorého súrodenca,
  • chorého manžela, chorej manželky,
  • chorého rodiča manžela (manželky).

Na OČR môže ísť babka, pokiaľ je nemocensky poistená. Ak je zamestnaná, tak môže poberať OČR aj popri dôchodku.

S prianím pekného dňa,
Lenka