Môže ma zamestnávateľ obrať o 28 dní dovolenky bez upozornenia?

Zodpovedané
27. dec 2023

Dobrý deň,

potrebovala by som Vašu radu. Keď som nastupovala na MD v júni 2021, v práci mi ostalo 28 dní dovolenky, ktorú som si chcela nechať na prekrytie voľných dní v auguste 2024, keď mi skončí rodičovská dovolenka. Ale "osud" chcel inak a ja som bola v práci dnes zaniesť novú materskú, na ktorú oficiálne nastupujem 30.12.2023.

Ekonómka mi medzi rečou spomenula, že od septembra zamestnávateľ pristúpil ku kráteniu dovoleniek kvôli zamestnancom, ktorí boli viac PN ako v práci. Nikdy sa predtým u nás krátenie nepraktizovalo. Nikto má na to neupozornil, čiže od septembra som prišla už o cca 8 dní.

Môže ma zamestnávateľ obrať o 28 dní dovolenky bez upozornenia?

Keď nastúpim na MD, budem mať nárok na nejakú novú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nemali Vám krátiť dovolenku, pokiaľ tých 28 dní vznikli ešte pred nástupom na MD. Môžu sa čerpať aj po skončení novej MD alebo až po skončení nasledujúcej RD. Počas novej materskej Vám vznikne nárok na dovolenku, ale až za rok 2024.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka