Môže manžel nastúpiť na materskú dovolenku?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

manžel je od decembra 2022 nezamestnaný, evidovaný na úrade práce, poberá dávku v nezamestnanosti. Predtým bol profesionálny vojak. Máme dcéru, ktorá bude mať v máji rok. Okrem nej máme ešte 3-ročného syna, ktorý navštevuje MŠ. Uvažujeme, že finančne bude asi najvýhodnejšie, ak nastúpim do práce ja, kým nepôjde dcéra do škôlky a potom by sa zamestnal aj manžel.

Môže manžel nastúpiť na materskú dovolenku?

Alebo to nechať tak, že mne bude plynúť rodičovský príspevok a on bude naďalej evidovaný na úrade práce?

Je pre úrad práce v tom prípade potrebné vystaviť aj nejaké potvrdenie, že je doma a stará sa o dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

vojak nárok na materské nemá. Jedine z dobrovoľného poistenia by mu mohli uznať materské.
Na ÚPSVaR podľa mňa nenahlasujete nič, nakoľko budete stále poberať rodičovský príspevok. Ale radšej sa informujte.

S prianím pekného dňa,
Lenka