Môže manžel žiadať vyplatiť NČZD, keď som bola na materskej a rodičovskom počas celého roka?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

minulý rok som poberala do marca materskú a od apríla som na rodičaku.

Môže si muž na mňa uplatniť dane?

Kolegyňa v práci mu hovorila, že áno.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky. Od tejto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.
Vo Vašom prípade 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky (výška materskej vyplatenej v roku 2023).

S prianím pekného dňa,
Lenka