Môže poberať tehotenský príspevok žena, ktorá ukončila štúdium na vysokej škole?

Zodpovedané
24. aug 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o mojej situácii.

Môže poberať tehotenský príspevok žena, ktorá ukončila štúdium na vysokej škole?

Po skončení sa zaregistrovala na úrade práce.

Za akých podmienok by mohla poberať uvedenú dávku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nárok na materské je vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom mali tehotné ženy nemocenské poistenie najmenej 270 dní.

Na tehotenské je nárok vtedy, ak v posledných dvoch rokoch mali nemocenské poistenie najmenej 270 dní v 13. týždni tehotenstva.

Do tejto lehoty sa po novom započíta aj štúdium na strednej a vysokej škole, ak ste štúdiom získali príslušný stupeň vzdelania. Zároveň je ale potrebné mať aktívne nemocenské poistenie, alebo byť v ochrannej lehote. To momentálne nespĺňate.

Zamestnaním alebo dobrovoľným poistením by ste aj túto podmienku splnili.

S prianím pekného dňa,
Lenka