Môže si bývalý manžel uplatniť daňový bonus na dieťa i napriek tomu, že s ním nežije v spoločnej domácnosti?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom daňového bonusu na deti, ktoré mam s ex manželom v striedavej starostlivosti. Momentálne som druhý mesiac na MD s dieťatkom, ktoré mám so súčasným partnerom a teda nepoberám daňový bonus na deti.

Niekde som však čítala, že daňový bonus si môže uplatniť len rodič, ktorý žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti.

Platí to teda aj pre bývalého manžela?

Môže si uplatniť daňový bonus na deti počas obdobia kedy budem na MD/RD on i napriek tomu, že nežijeme v spoločnej domácnosti?

Alebo vzniká mne možnosť požiadať o príspevok na deti, na ktoré nie je možné uplatniť si DB?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte striedavú starostlivosť, môže poberať daňový bonus aj otec dieťaťa. Je to na vzájomnej dohode. Ak sa nedohodnete, tak prednosť máte vy - matka.

Zároveň platí, že nárok na daňový bonus je iba v prípade, ak sa na dieťa neposkytuje dotácia na stravovanie.

Ak má dieťa 15 rokov a viac, súbeh dotácie na stravovanie a daňového bonusu je možný.

S prianím pekného dňa,
Lenka