Môže si manžel na mňa uplatniť daňový bonus, keď som v roku 2023 poberala materskú a rodičovský príspevok?

Zodpovedané
27. jan 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý ma 15 mesiacov. V roku 2023 som poberala materskú a rodičovský príspevok.

Môže si manžel na mňa uplatniť daňový bonus?

Ak áno, aké doklady potrebuje?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

daňový bonus na manželku nie je. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Od tejto nezdaniteľnej časti odpočíta vlastný príjem manželky. Do vlastného príjmu manželky sa materské započíta. Potvrdenie o poberaní materského Vám vydajú v Sociálnej poisťovni. Manžel doloží zamestnávateľovi kópiu sobášneho listu a požiada o Ročné zúčtovanie, v ktorom doplní nezdaniteľnú časť na manželku aj s uvedením Vášho príjmu (materskej).

S prianím pekného dňa,
Lenka