Môže si manžel na mňa uplatniť daňový bonus?

Zodpovedané
27. jan 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom uplatnenia daňového bonusu.

Môže si manžel na mňa uplatniť daňový bonus, keďže som v roku 2022 bola na neplatenej starostlivosti o dieťa do 6 rokov?

Ak áno, stačí doložiť potvrdenie zo zdravotnej poisťovne?

Ďakujem

Dobrý deň

pravdepodobne myslíte nezdaniteľnú časť na manželku.

Ak dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý stav a má viac ako 3 roky, vtedy nezdaniteľnú časť základu dane na manželku si manžel uplatniť nemôže, pretože dieťa, o ktoré sa staráte, presiahlo vek 3 roky.

Ak sa staráte o dieťa do troch rokov veku, resp. až do šiestich ak by išlo o dieťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, vtedy by nárok na nezdaniteľnú časť na manželku mal.

S prianím pekného dňa,
Lenka