Môže si manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, keď poberám len rodičovský príspevok?

Zodpovedané
13. mar 2024

Dobrý deň,

manžel je SZČO, nie je platcom DPH. Ročný príjem má do 20 000 EUR. Ja poberám rodičovský príspevok na 1,5-ročného syna.

Môže si manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, nakoľko poberám len rodičovský príspevok?

Žiadny iný príjem nemám.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky.
Od tejto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

Vo Vašom prípade 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky, ak ste mali iba rodičovský príspevok, tak zostane čiastka 4500,86 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka