Môže si muž uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, ktorá bola na rodičovskej a materskej?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

manžel má TPP a ide si podať daňové priznanie za rok 2023. Ja som na RD.
1/2023 - 3/2023 som poberala materskú.
4/2023 - 12/2023 som poberala rodičovský príspevok.

Dozvedela som sa, že je možné si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.

Čo to pre nás znamená?

Ako si to môžeme uplatniť a čo k tomu potrebujeme?

Keďže moje príjmy počas minulého roka presiahli sumu 2461,41 ERU, avšak sú to len príjmy z materskej a rodičovskej (žiadne iné príjmy som nemala), som povinná podať daňové priznanie?

Ak ho podám, vrátia mi nejakú sumu?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. A to buď požiadaním zamestnávateľa o ročné zúčtovanie (do 15.02.2024) alebo podaním daňového priznania.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky. Od tejto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.
Vo Vašom prípade 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky (výška materskej vyplatenej v roku 2023).

Ak ste vy nemali iný príjem ako materskú a rodičovský príspevok, tak nemáte povinnosť podať daňové priznanie.

S prianím pekného dňa,
Lenka