Môže si otec uplatňovať daňový bonus, keď nebude mať s dieťaťom rovnaký trvalý pobyt?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

čakám dieťa s partnerom, s ktorým spolu nežijeme v jednej domácnosti a nie sme manželia. On má trvalý pobyt u rodičov a bývame u mojich rodičov, kde mám trvalý pobyt ja a bude ho tam mať aj naše dieťa. Otec bude uvedený v rodnom liste.

Môže si otec dieťaťa uplatňovať v takomto prípade v zamestnaní daňový bonus na dieťa, keď nebude mať s dieťaťom rovnaký trvalý pobyt?

Už ste tu jednej pani písali, že podstatné je splniť podmienky a aj spoločnú domácnosť.

Čo to znamená?

Ďakujem

Dobrý deň,

trvalý pobyt nie je podstatný, podstatná je spoločná domácnosť. Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. Aby mal nárok na DB, je potrebné aby aj s Vami žil.

S prianím pekného dňa,
Lenka