Môže zamestnávateľ odmietnuť urobiť ročné zúčtovanie dane?

Zodpovedané
24. júl 2022

Dobrý deň,

pracujem na TPP v štátnej správe a naskytla sa mi možnosť privyrobenia si na dohodu v inej inštitúcií.

Keď štandardne požiadám zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane so 15. februára, tak môže to odmietnúť vykonať?

Budem si musieť daňové priznanie urobiť a podať sama?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak zamestnávateľ obdrží všetky potrebné doklady k RZD do 15. februára, tak je povinný urobiť RZD do 31.3. nasledujúceho roka. Ak zamestnanec tieto doklady nepredloží, zamestnávateľ nie je povinný mu RZD vyhotoviť.

Vo Vašom prípade odovzdáte Žiadosť o vykonanie RZD a Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od iných zamestnávateľov.

Nezabudnite, že pre Vás platí aj Zákon o štátnej službe.
§ 60-62 Povinnosti a obmedzenia štátneho zamestnanca
Citujem časť §61:
Štátny zamestnanec nesmie:
1a) vykonávať činnosť, ktorá je nedôstojná z hľadiska vykonávania štátnej služby,
2b) vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná činnosti, ktorú vykonáva.

S prianím pekného dňa,
Lenka