Môžem byť nepoistená?

Zodpovedané
31. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadom maximálnej materskej z dobrovoľného poistenia. Prvých 91 dní som platila minimum. Následne som sa prihlásila na maximálne dobrovoľné nemocenské, ktoré končí 2.5.2024. Nástup na materskú mám 25.5.2024.

Môžem byť v tom medzičase nepoistená?

Ďakujem

Dobrý deň,

chcete zrušiť DNP, t.j. neplatiť už DNP a požiadať o materské z ochrannej lehoty? Nárok by ste mali mať aj v takomto prípade. Pokiaľ splníte 26 týždňov trvania DNP do nástupu na materskú, (aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky), materská sa bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého ste platili odvody DNP do SP.

Nesmie Vám vzniknúť nové nemocenské poistenie, lebo automaticky zanikne ochranná lehota. Alebo potom uplatniť nárok na materské z nového nemocenského poistenia, ak by vzniklo.

S prianím pekného dňa,
Lenka