Môžem byť PN počas predĺženej rodičovskej?

Zodpovedané
11. júl 2023

Dobrý deň,

syn mal 24.6.2023 tri roky. 25.6.2023 som mala nastúpiť do práce. 20.6.2023 som si podávala žiadosť o predĺžený rodičovský príspevok pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. V práci som to nahlásila, ale keďže ešte nemám rozhodnutie, tak mi to nemohli uznať. Dovolenka mi nevyšla žiadna, tak som to riešila nástupom na PN. Mám problémy s krčnou chrbticou.

Ak mi predĺžený rodičovský schvália a ja budem mať rozhodnutie, musia mi to v práci akceptovať?

Teraz som vedená v práci, že som sa po RD vrátila. Reálne som však PN.

Vznikne mi nárok na nemocenskú dávku zo sociálnej poisťovne?

Budem musieť ukončiť PN ako nahlásim predĺženie rodičovského príspevku, alebo budem môcť poberať obe dávky súčasne?

Bude to zamestnávateľ riešiť?

Uvediem príklad: Teraz som PN, o mesiac mi príde rozhodnutie o schválení. Nahlásim do práce, že nenastúpim kvôli predĺženému rodičovskému. PN neukončím a budem na nej ešte cca 2 mesiace, kým skončím s rehabilitáciami. Po 2 mesiacoch ukončím a následne už budem doma len na rodičovskom príspevku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ukončili ste RD, nastúpili ste na PN, pracovný pomer trvá, máte nárok na PN.
Môžete byť na PN a môžete zároveň po priznaní predĺženého rodičovského príspevku poberať aj predĺžený rodičovský príspevok.

Rodičovskú dovolenku do veku 6 rokov dieťaťa je Vám zamestnávateľ povinný poskytnúť, ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa a vy o toto poskytnutie zamestnávateľa požiadate.

S prianím pekného dňa,
Lenka