Môžem ostať na neplatenej rodičovskej?

Zodpovedané
12. máj 2024

Dobrý deň,

28. mája môj syn dovŕši 3 roky. Zapísali sme ho do MŠ a ak ho vezmú, tak až od septembra. Tak by som chcela aspoň do toho septembra byť s ním doma na tzv. neplatenej rodičovskej dovolenke. Nebudem dostávať žiadny príspevok, len s ním teda budem doma.

Ešte je to trochu komplikovanejšie v tom, že momentálne som ja na ÚPSVaR v evidencii uchádzačov o zamestnanie a manžel poberá na toho syna materskú, ale tá mu dňom kedy bude mať syn 3 roky končí a nastupuje naspäť do práce. Tak odvtedy by som chcela byť na tej neplatenej rodičovskej dovolenke ja so synom, keďže ho jednoducho nemáme kam dať kým nebude škôlka.

Bude to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

keď už Vám skončil pracovný pomer, tak už ste neboli ani na rodičovskej dovolenke, len ste poberali rodičovský príspevok. Ak ste evidovaná na ÚPSVaR, môžete zostať na ÚPSVaR aj naďalej, až do času kým budete potrebovať. Štát platí na zdravotné poistenie za osobu, ktorá je evidovaná na ÚPSVaR. Ak by ste neboli na ÚPSVaR, v zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka