Môžem po materskej dočerpať zvyšok dávky v nezamestnanosti?

Zodpovedané
17. dec 2023

Dobrý deň,

1.1. 2022 mi bola priznaná podpora v nezamestnanosti, ktorú som poberala v januári a 10 dní vo februári 2022. Následne som sa zamestnala, takže mi bola pozastavená. Od 11.2. 2022 som bola zamestnaná až do 31.12 2022, následne som ostala na PN, ktorá mi trvala od 27.12 2022 až do 25.11 2023. Znovu som teda požiadala o dávku v nezamestnanosti, ktorá mi bola pozastavená. Teraz čakám na rozhodnutie. Nakoľko som ostala tehotná a termín nástupu na materskú mám 6.1. 2023, znova ju nestihnem vyčerpať celú.

Môžem teda po materskej ešte dočerpať zvyšok dávky v nezamestnanosti, alebo mi už prepadne a nebudem mat na ňu nárok?

Ak áno, môžem ju poberať a muž byť následne na materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevyčerpanú dávku v nezamestnanosti si môžete dočerpať do dvoch rokov. Podporné obdobie v nezamestnanosti je šesť mesiacov.

§ 105 Zákon o sociálnom poistení
(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

Podľa mňa Vám už nárok po čerpaní novej materskej prepadne. Keby Vám obdobie poberania dávky trvalo najmenej tri mesiace, mohli by ste požiadať o jednorazové vyplatenie 50 % dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia. Informujte sa na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka